В Україні оприлюднили оцифрований архів УПА, знайдений у лісі

В Україні оприлюднили оцифрований архів Української повстанської армії, знайдений раніше у схованці в лісі, повідомив Центр досліджень визвольного руху.

Документи, сховані в металевому бідоні з-під молока, закопали восени 1950 року в лісі поблизу села Лапаївка Львівської області. Так повстанці сподівалися врятувати свідчення про їхню боротьбу. Знайшли архів 2009 року.

«Нашою місією є робити минуле доступним, тож імена повстанців, персональні історії депортації, документація УПА дійшли таки до українців, хоч і через 70 років», – сказала з цього приводу директорка Центру досліджень визвольного руху Анна Олійник, мовиться в повідомленні.

«Лапаївський архів є унікальною знахідкою для науковців і громадськості, – пояснив історик і член Центру Руслан Забілий. – Знайдений масив включає, до прикладу, поради для підпільної друкарні, описи вибухівки, інструкція про ведення фінансів, поіменні списки загиблих повстанців із біографіями й описами обставин загибелі. Ми припускаємо, що архів збирали для Проводу ОУН, імовірно, частина з документів призначалася для генерала Романа Шухевича, головного командира УПА».

До онлайн-збірки увійшли:

документи СБ ОУН: інструкції, протоколи допитів;
тексти підполковника УПА Степана Фрасуляка – «Хмеля», який керував підготовкою повстанців;
звіти підпілля з Волині, Львівщини, Дрогобиччини, Рівненщини, Станіславщини, Тернопільщини;
вишкільні матеріали, інструкції, листівки;
накази про присвоєння звань воякам УПА;
списки загиблих у боротьбі з більшовиками, некрологи.

Один із документів — уривки з листів селян, яких депортували в Сибір. Люди голодують і просять родичів про допомогу: «…Прошу тебе, не забувай про мене, рятуй, чим можна і як можна, бо дуже тяжко жити… Прошу вас, дорогі родичі, требуйте дітей додому, хай з голоду не вмирають». Також архів містить поіменний список вивезених у Сибір дітей, юнаків і старих людей.

Повстанці описали й жорстоку процедуру вивезення людей більшовиками і зібрали статистичні дані про депортації в одному з районів.

Публікацію на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху підготували за підтримки Українського культурного фонду, мовиться в повідомленні.


      

Панове,

напишіть ваш коментар: